Návrat k jednoduchosti
Naše babičky a prababičky měly domácnost čistou i bez chemických přípravků. Jejich osvědčené tipy se vrací do módy. Stačí vám obyčejný ocet, jedlá soda, sůl a citron – pomocníci, kteří nepředstavují žádné riziko a přitom fungují! Jen jim musíte někdy ponechat chvíli na působení – jsou však šetrní jak k vám, tak k čištěným plochám. Pro inspiraci vám přinášíme několik tipů pro kuchyň, koupelnu i ostatní části domu či bytu:
KUCHYŇ
„Zažraná špína“ na sporáku
Nánosy kolem plotýnek stačí přetřít půlkou vymačkaného citronu a nechat chvíli působit. Razantnější variantou je horká voda smíchaná s jedlou sodou, které rovněž ponecháte nějaký čas. Na zašpiněnou troubu či gril platí i sůl, kterou nasypete na znečištěné plochy a necháte žárem zhnědnout.
Staré nové nádobí
Citronová šťáva či ocet vás zbaví i vodních usazenin na nerezovém nádobí – opláchněte je jimi a vyleštěte dosucha. Skvrny od kávy či čaje snadno vydrhnete jedlou sodou nebo solí. Soda s vodou povařená v hrnci hravě odloupne připálené dno. Zajímavé účinky mají i slupky z brambor – v horké vodě skvěle čistí zašlé sklo či termosku, kde je necháte chvíli působit.
A co dřez? Na usazeniny kolem baterie platí opět ocet, který rozpouští vodní kámen. Na vnitřek si vezměte na pomoc místo prášku špetku jedlé sody – odmašťuje, odstraňuje pachy a mírně dezinfikuje. Pokud do výlevky občas nasypete dvě lžičky soli a zalijete trochou horké vody, nebude se v ní držet mastnota.
Přirozeně na vodní kámen
Pokud je spirála rychlovarné konvice obalená usazeninami z tvrdé vody, nalijte do ní vodu s octem a solí nebo samotný ocet tak, aby byla celá spirála ponořená, a nechejte přes noc odmočit.
Mikrovlnný citron
Pokud se vám zanesla mikrovlnná trouba, zkuste citronovou magii – na plátky nakrájený citron přelitý z poloviny vodou vložte v misce dovnitř a zapněte na 5 minut na silný výkon – nánosy pak snadno setřete.
Dobrá voda u vás doma
Již mnoho testů dokázalo, že voda z kohoutku je u nás stejně dobrá, často i lepší, než ta balená. Plastové obaly lze sice recyklovat, ale i tak se zbytečně spotřebuje spousta energie – včetně té vaší, neboť musíte balenou vodu z obchodu donekonečna vláčet. Voda z vodovodu je zdravotně nezávadná, naše vodárenská úprava a kontrola je spolehlivá. Ale často nemá dobrou chuť – to vyřešíte uhlíkovým filtrem, který vychytá chlor a promění vodu na lahodnou.
KOUPELNA
Pověz mi, zrcadlo…
Usazeniny zde má na svědomí nejčastěji tvrdá voda – proto si opět přichystejte ocet. Když v něm namočíte hadřík a necháte na nepěkných mapách přes noc, ráno po nich nebude ani stopy. Do octa můžete namočit také sprchovou hlavici. Vyleští i zrcadlo a dlaždičky: stačí vám roztok z hrnku octa na 4 litry vody – čím tvrdší voda, tím koncentrovanější by měl roztok být. Ocet zároveň koupelnu dezinfikuje a odstraňuje plísně ve spárách. Poté můžete spáry ještě vybělit jedlou sodou. Ocet, nejlépe spolu se solí, vám také vybělí záchodovou mísu, stačí nalít a nechat přes noc působit.
Soda nepoškrábe!
Na nečistoty v umyvadle a ve vaně nepotřebujete písek, ale opět jen jedlou sodu, kterou použijete stejně. Trojkombinace všech přírodních čistidel – sody, soli i octa – si poradí i s ucpanou výlevkou. Nasypte a nalijte, zašpuntujte a počkejte, až výbušná směs vyšumí. Poté propláchněte horkou vodou.
Lehké praní
Slabý octový roztok nahradí i aviváž – po uschnutí cítit není, nic však nezkazíte několika kapkami esenciálního oleje (citronový, levandulový, bergamotový či eukalyptový, který navíc hubí roztoče i z prádla praného pod 60 °). Při praní vám zase pomůže soda – změkčuje vodu a čistí skvrny. Spolu s jádrovým mýdlem poslouží jako alternativní prací prostředek.
LOŽNICE A OBÝVACÍ POKOJ
Vůně domova
Na znečištěnou podlahu zkuste vzít teplou vodu s troškou jádrového mýdla a lžičkou sody. Pokud přidáte svou oblíbenou silici, budou pokoje příjemně provoněné – a vás bude úklid bavit. A co když chcete vzduch osvěžit i jindy? Kromě aromalampy či kapky esenciálního oleje v odpařovači na vodu vám skvělé služby prokáže i citronová kůra, nejlépe na misce s vodou nad mírným zdrojem tepla.
Rostliny – přirozený filtr
Příjemný vzduch vám zajistí také pokojové květiny. Odpařují vodu, filtrují vzduch a dodají vám čistý „zelený“ kyslík. Jako aromalampa funguje eukalyptus, který do vzduchu uvolňuje silice, blahodárné pro dýchací cesty především astmatiků. Vonné silice stále jemně odpařují i aromatické bylinky, jako je rozmarýna, máta, šalvěj či levandule. Tu po usušení užijete v šatníku proti molům. Naprosto jedinečné schopnosti má například i obyčejný zelenec, velmi odolná a nenáročná pokojová rostlina. Ze vzduchu je schopen vychytat i tak škodlivé látky, jako je formaldehyd. Proti škůdcům pokojových rostlin pak není třeba používat žádné chemické postřiky, třebas povolené i k aplikaci v interiérech. Na mšice platí mýdlová voda, na plísně octová, zakoupit také můžete nezávadné přípravky z řepkového oleje a lecitinu.
Pivní terapie
Pokud potřebujete vycídit nábytek, kromě tekutého včelího vosku můžete vyzkoušet i poněkud netradiční recept – teplé pivo. Na flanelovém hadříku spolehlivě a bez újmy vyleští i drahocenné dřevo.
Zkrácený text z http://www.epuls.cz/.