úklid kuchyně úklid komerčních prostor
Kategorie: Aktuality

Fígle našich babiček

Fígle našich babičekKaždý si asi říká, že stačí ten pravý saponát, prášek, leštěnka, a máte domácnost jako ze škatulky. Ale co zjistíte, když se podíváte kousek dál za lesknoucí se povrch kuchyňské linky, dlaždiček či stolu? Že jsou všude zbytky chemikálií, které ve zdravém domově nemají co dělat.

Návrat k jednoduchosti

Naše babičky a prababičky měly domácnost čistou i bez chemických přípravků. Jejich osvědčené tipy se vrací do módy. Stačí vám obyčejný ocet, jedlá soda, sůl a citron – pomocníci, kteří nepředstavují žádné riziko a přitom fungují! Jen jim musíte někdy ponechat chvíli na působení – jsou však šetrní jak k vám, tak k čištěným plochám. Pro inspiraci vám přinášíme několik tipů pro kuchyň, koupelnu i ostatní části domu či bytu: 

KUCHYŇ
„Zažraná špína“ na sporáku
Nánosy kolem plotýnek stačí přetřít půlkou vymačkaného citronu a nechat chvíli působit. Razantnější variantou je horká voda smíchaná s jedlou sodou, které rovněž ponecháte nějaký čas. Na zašpiněnou troubu či gril platí i sůl, kterou nasypete na znečištěné plochy a necháte žárem zhnědnout.
Staré nové nádobí
Citronová šťáva či ocet vás zbaví i vodních usazenin na nerezovém nádobí – opláchněte je jimi a vyleštěte dosucha. Skvrny od kávy či čaje snadno vydrhnete jedlou sodou nebo solí. Soda s vodou povařená v hrnci hravě odloupne připálené dno. Zajímavé účinky mají i slupky z brambor – v horké vodě skvěle čistí zašlé sklo či termosku, kde je necháte chvíli působit.
A co dřez? Na usazeniny kolem baterie platí opět ocet, který rozpouští vodní kámen. Na vnitřek si vezměte na pomoc místo prášku špetku jedlé sody – odmašťuje, odstraňuje pachy a mírně dezinfikuje. Pokud do výlevky občas nasypete dvě lžičky soli a zalijete trochou horké vody, nebude se v ní držet mastnota.
Přirozeně na vodní kámen
Pokud je spirála rychlovarné konvice obalená usazeninami z tvrdé vody, nalijte do ní vodu s octem a solí nebo samotný ocet tak, aby byla celá spirála ponořená, a nechejte přes noc odmočit.
Mikrovlnný citron
Pokud se vám zanesla mikrovlnná trouba, zkuste citronovou magii – na plátky nakrájený citron přelitý z poloviny vodou vložte v misce dovnitř a zapněte na 5 minut na silný výkon – nánosy pak snadno setřete.
Dobrá voda u vás doma
Již mnoho testů dokázalo, že voda z kohoutku je u nás stejně dobrá, často i lepší, než ta balená. Plastové obaly lze sice recyklovat, ale i tak se zbytečně spotřebuje spousta energie – včetně té vaší, neboť musíte balenou vodu z obchodu donekonečna vláčet. Voda z vodovodu je zdravotně nezávadná, naše vodárenská úprava a kontrola je spolehlivá. Ale často nemá dobrou chuť – to vyřešíte uhlíkovým filtrem, který vychytá chlor a promění vodu na lahodnou.

KOUPELNA
Pověz mi, zrcadlo…
Usazeniny zde má na svědomí nejčastěji tvrdá voda – proto si opět přichystejte ocet. Když v něm namočíte hadřík a necháte na nepěkných mapách přes noc, ráno po nich nebude ani stopy. Do octa můžete namočit také sprchovou hlavici. Vyleští i zrcadlo a dlaždičky: stačí vám roztok z hrnku octa na 4 litry vody – čím tvrdší voda, tím koncentrovanější by měl roztok být. Ocet zároveň koupelnu dezinfikuje a odstraňuje plísně ve spárách. Poté můžete spáry ještě vybělit jedlou sodou. Ocet, nejlépe spolu se solí, vám také vybělí záchodovou mísu, stačí nalít a nechat přes noc působit.
Soda nepoškrábe!
Na nečistoty v umyvadle a ve vaně nepotřebujete písek, ale opět jen jedlou sodu, kterou použijete stejně. Trojkombinace všech přírodních čistidel – sody, soli i octa – si poradí i s ucpanou výlevkou. Nasypte a nalijte, zašpuntujte a počkejte, až výbušná směs vyšumí. Poté propláchněte horkou vodou.
Lehké praní
Slabý octový roztok nahradí i aviváž – po uschnutí cítit není, nic však nezkazíte několika kapkami esenciálního oleje (citronový, levandulový, bergamotový či eukalyptový, který navíc hubí roztoče i z prádla praného pod 60 °). Při praní vám zase pomůže soda – změkčuje vodu a čistí skvrny. Spolu s jádrovým mýdlem poslouží jako alternativní prací prostředek.

LOŽNICE A OBÝVACÍ POKOJ
Vůně domova
Na znečištěnou podlahu zkuste vzít teplou vodu s troškou jádrového mýdla a lžičkou sody. Pokud přidáte svou oblíbenou silici, budou pokoje příjemně provoněné – a vás bude úklid bavit. A co když chcete vzduch osvěžit i jindy? Kromě aromalampy či kapky esenciálního oleje v odpařovači na vodu vám skvělé služby prokáže i citronová kůra, nejlépe na misce s vodou nad mírným zdrojem tepla.
Rostliny – přirozený filtr
Příjemný vzduch vám zajistí také pokojové květiny. Odpařují vodu, filtrují vzduch a dodají vám čistý „zelený“ kyslík. Jako aromalampa funguje eukalyptus, který do vzduchu uvolňuje silice, blahodárné pro dýchací cesty především astmatiků. Vonné silice stále jemně odpařují i aromatické bylinky, jako je rozmarýna, máta, šalvěj či levandule. Tu po usušení užijete v šatníku proti molům. Naprosto jedinečné schopnosti má například i obyčejný zelenec, velmi odolná a nenáročná pokojová rostlina. Ze vzduchu je schopen vychytat i tak škodlivé látky, jako je formaldehyd. Proti škůdcům pokojových rostlin pak není třeba používat žádné chemické postřiky, třebas povolené i k aplikaci v interiérech. Na mšice platí mýdlová voda, na plísně octová, zakoupit také můžete nezávadné přípravky z řepkového oleje a lecitinu.
Pivní terapie
Pokud potřebujete vycídit nábytek, kromě tekutého včelího vosku můžete vyzkoušet i poněkud netradiční recept – teplé pivo. Na flanelovém hadříku spolehlivě a bez újmy vyleští i drahocenné dřevo.

Zkrácený text z http://www.epuls.cz/.