úklid kuchyně úklid komerčních prostor
Kategorie: Aktuality

Jak odstranit olejové skvrny?

Jak odstranit olejové skvrny?Olejové skvrny se vždy obtížně odstraňují, ale přeci jen existuje několik možností, jak se skvrn zbavit: 1. Jako první vyzkoušejte JAR, je to silný odmašťovač a působí jak na jedlý olej (používaný v domácnostech), tak i na olej motorový. Skvrnu pokapejte jarem, houbičkou ho jemně vetřete a nechte působit 5 minut, pak dejte znečištěný materiál do pračky.

2.    Když JAR nepomůže, zkuste žlučové mýdlo. To odstraňuje nejen skvrny od tuku, ale i škrobu, krve a bílku. Obsahuje volskou žluč a biologicky odbouratelné látky z obnovitelných rostlinných surovin. Prodává se tekuté nebo v pevném stavu a v každé lepší drogerii je k dostání. Skvrnu potřete žlučovým mýdlem, nechte pár minut působit a po 5 – 10 minutách mýdlo vymyjte mokrou houbičkou. Pokud skvrna nezmizela, celý proces opakujte a následně vložte do pračky.

3.    V případě, že ani jedna z předchozích variant není úspěšná, nabízí se varianta s octem. Ocet obsahuje nemalé procento kyseliny citronové a je tedy velmi vhodný pro odstraňování olejových skvrn, stejně jako samotný citron. Opět poskvrněné místo potřeme kapkou octa nebo pokapeme citronem, necháme pár minut působit a opláchneme teplou vodou, poté dáme klasicky vyprat do pračky.

4. Je známá i varianta čištění čerstvé mastné skvrny pomocí kypřícího prášku do pečivo, jelikož dobře rozpouští mastnotu. Skvrnu vysuště houbičkou, zasypte kypřícím práškem a nechte 15 minut působit. Prášek omyjte navlhčenou houbičkou a vložte do pračky.

V žádném případě nezkoušejte olejové skvrny odstraňovat studenou vodou, tuk se vám díky vodě značně rozleze a skvrna se zvětší.