úklid kuchyně úklid komerčních prostor
Kategorie: Aktuality

Jak čistit ucpaný odpad?

Jak čistit ucpaný odpad?Ucpaný odpad, problém, který jednou za čas řešíme všichni. Umyvadlo odtéká čím dál pomaleji a někdy vůbec ne. Pokud se Vám něco takového přihodí, nemusíte hned volat instalatéra.

Chemické čištění

V obchodech je nabízena řada čisticích prostředků na odpady, přičemž mezi nejznámější se řadí Krtek. Tento agresivní přípravek rozpouští organické zbytky, vlasy, vatu, papír i tuk. Krtka však není možné použít na hliníkové potrubí.

Krtek a další podobné přípravky mají obvykle krupicovou konzistenci. Lze použít také půl šálku soli a balíček jedlé sody. Doporučenou odměrku nasypeme do odtoku, necháme chvíli působit a zalijeme horkou vodou.

Agresivní přípravky ale mají svá úskalí. U plastových rozvodů může dojít vlivem vysoké teploty k deformaci, snížení průtoku a až k vytékání vody do zdi. V těchto případech by měla mít voda maximálně 60 stupňů. U moderních polypropylenových trubek by ale k nehodám nemělo dojít.

Mechanické čištění

Nejdříve zkusíme uvolnit odpad klasickým gumovým zvonem, ucpěte přepadový otvor, silně pumpujeme a nakonec propláchneme horkou vodou. Pokud se odpad neuvolní, můžeme rozebrat sifon a mechanicky jej vyčistit. Nezapomeneme však pod něj postavit kbelík.

Další metody čištění ucpaného odpadu

Na problematičtější usazeniny lze použít instalatérské pero. V hobby marketu nebo v prodejně potřeb jej lze pořídit zhruba za 100 Kč. Když koupíte instalatérské pero v celé sadě, poslouží Vám nejen k vyčištění odpadu u umyvadla, ale i vany či toalety. Jakmile rozeberete odpadní potrubí, otáčejte s perem ve směru hodinových ručiček (pokud byste otáčeli opačně, hrozilo by rozpojení potrubí).

Další alternativu představuje tlakové čištění. Ruční či elektrická tlaková pumpa se zastrčí do odpadu, utěsní se a při použití se nečistoty postupně protlačí dále do odpadu.

Jestliže si na složitější čištění netroufáte, zavolejte na pomoc profesionály. Firma na čištění odpadů bude hotova rychle a s odpadem si poradí tím nejjednodušším způsobem. Samozřejmě to ale nebude zadarmo. Počítejte s částkou od 1500,-Kč výše, podle délky ucpaného odpadu, ceny za dopravu a dalších faktorů.

Ucpaným odpadům je lépe předcházet

Abyste odpady vůbec nemuseli řešit, je vhodné věnovat dostatečnou pozornost jejich prevenci ucpání. Doporučuje se používat sítka, občas odpad propláchnout horkou vodou, nelít do odpadu mastnotu atp.

 

Zkrácená verze textu z http://www.uklidmi.cz/cisteni-ucpaneho-odpadu-v-domacnosti/.